Článek o táboře ve Finsku

Mladí hasiči SDH Jevíčko ve Finsku 17.7. – 23.7.2016.

Všechno to začalo koncem dubna, když jsme dostali nabídku vycestovat na tábor do Finska. Po krátkém zjištění informací od vedoucího tábora, které byly v němčině a nám je přeložil google translator, jsme udělali schůzku s rodiči a dohodli se, že pojedeme. Náklady na jednu osobu (letenka + ubytování) byly spočítány na 8.000,- Kč. Celkem se nás domluvilo 20. Podařilo se nám díky sponzorům zajistit pro všechny účastníky nové stejnokroje PS II, kufr, batoh a dvě táborová trička. Dále upomínkové předměty a prezenty.

Neděle 17.7.2016 – cesta

Ráno v 6:00 odjezd od domu hasičů v Jevíčku. Převážili jsme kufry, rozloučili se s rodiči a vyrazili auty do České Třebové na vlak. Vlakem jsme dorazili na hlavní nádraží v Praze a odtud MHD na letiště. Zde jsme se bez problémů odbavili a zjistili hroznou zprávu. Letadlo má dvě hodiny zpoždění. Naštěstí jsme byli v kontaktu s Tinnou (Finka co umí trochu česky). S více jak dvouhodinovým zpožděním jsme se ve 14:45 odlepili od země a hurá směr Helsinky. Zde jsme se setkali s řidičem autobusu, který nás očekával s cedulkou SDH Jevíčko. Autobus byl 20-ti místný a měl malý kufr. Naše zavazadla proto skončila i v uličce. Po 2 hodinách cesty jsme ve 20 hodin (posun času o hodinu více jak u nás) dorazili na místo. Zde nás přivítalo vedení tábora v čele s Tinnou a Florim (vedoucí naší táborové skupiny). Ihned jsme si dali večeři a převzali pokyny. Flori nám ukázal vozík, kde máme své stany a museli jsme si je postavit. Zbytek naší táborové skupiny (Finové) nám pomohl. Začalo první dorozumívání dětí v angličtině, kterou umí snad každý Fin. Ve 22:00 bydlíme a jdeme spát.

Pondělí 18.7.2016

Ráno po snídaní, kde jsme zjistili, že je kaše, která nám nechutná, jsme šli společně vyrobit dvě fotbalové branky. Společně s Finy jsme se rozdělili na čtyři skupiny. Projektanti, zásobovači materiálem, dodejci nářadí a montážní skupina. Po třech hodinách práce a zdokonalování komunikace byl krásný výsledek. Poté jsme si dali oběd. Naše zjištění bylo, že Finové obědvají pouze polévku. Po obědě jsme prošli kurzem záchrany osob. Vyzkoušeli jsme si nepřímou masáž srdce na cvičebních panácích (andulách). Po cvičení jsme si udělali procházku po celém tábořišti a zjistily kde je jídelna, infocentrum, pláž, diskotéka a sauny. Večer pro nás Flori nachystal grilovačku a seznamovací večer. My jsme předali upomínkové předměty a zbourali poslední bariéry v jazyce a studu. Náročný den zakončila sauna.

Úterý 19.7.2016

Ráno po snídani jsme se vyrazili podívat do místního městečka Padasjoki. Zde jsme poznali přístav u největšího finského jezera (60 km na délku). Nafasovali jsme GPS lokátory a pomocí souřadnic jsme poznávali městečko. Skončili jsme v pizzerii, kde jsme obědvali. Také jsme si pořídili kakao, ať  si můžeme ochutit hroznou ranní kaši. Po obědě jsme se přesunuli ke skále, kde všichni slaňovali. Toto nás velice bavilo a všichni jsme si vyzkoušeli slanit alespoň malou skálu. Někteří si vyzkoušeli i tzv. černou s převisem. Večer byla opět zasloužená sauna a trochu osobního volna.

Středa 20.7.2016

Dnes byla konečně díky kakau dobrá snídaně. Hned po snídani jsme měli kurz vyprošťování z havarovaných vozidel. Všichni si vyzkoušeli stříhání vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Zde jsme dokonce Finům ukázali jak odstranit B sloupek za pomocí V střihu a vyměnili si spoustu zkušeností. 1/2 naší skupiny se přesunula k jezeru, kde se učila záchranu tonoucího z vodní hladiny. Musíme uznat, že Finové mají dobrý způsob a přiučili nás něčemu novému. Po obědě jsme se zúčastnili táborové hry s různými soutěžemi. Během soutěží pár z nás začalo chystat ukázku českého požárního útoku. Po velké improvizaci jsme vše sehnali a nachystali. Stroj FOX III s el. plynem, hadice ROTT a savice DIN. Základnu jsme zhotovili z podlážek do stanů a káď vyrobili Finové z klecí na nářadí a plachty. Náš útok trval 36 vteřin, ale s improvizací to byl úspěch a jsme asi držitelé Finského rekordu v požárním útoku. Útok měl veliký úspěch. Následovala sauna a minidisco, kde jsme nezaháleli a tancovali s místními.

Čtvrtek 21.7.2016

Jako každé ráno nás probudila táborová píseň v 7:30. Kdo chtěl prolítnout sprchou, musel si přivstat. Po snídani nás čekala výuka motorových stříkaček, kde jsme se dozvěděli něco o motorech a jak fungují. Zjistili jsme, že plovoucí čerpadlo používají i ve Finsku místo motoru na lodičku. Druhá polovina naší skupiny šla trénovat záchranu tonoucího z vodní hladiny. Po obědě jsme simulovali turisty v lese, kteří si rozdělali oheň na zakázaném místě. Přijeli finští dorostenci a museli nám oheň uhasit. Jelikož nám nerozuměli, byla to veliká legrace. Také jsme se zapojili do soutěží Aquarius, kde nejlepší byly Vilma, Peťa a Simča. V 17 hodin jsme vydali všem večeři. Mluvili jsme na všechny účastníky česky, a proto nám to trvalo o trochu déle. Konan dělal DJ české hudby. Při tomto úkolu se všichni hodně nasmáli. Po večeři nastoupila námi nominovaná čtveřice (David, Honza, Aleš a Mára) na fotbalový turnaj. V tomto turnaji neměli konkurenci a přivezli jsme domů zlaté medaile. Po fotbálku zasloužená sauna a odpočinek.

Pátek 22.7.2016

Po snídani nás čekala praktická zkouška formou velice zábavné hry, kterou Vám určitě někdy představíme a po obědě testík. Všechny úkoly jsme zvládly na jedničku a obdrželi průkaz finského mladého hasiče, kde je vše co jsme plnily zaznamenáno a příště si ho musíme dovést. Finští vedoucí nám předali nějaký ten prezent a zhodnotily jsme celý tábor. Večer přišlo MEGADISCO. Bylo to něco neuvěřitelného. Ze začátku nuda, ale my jsme se nenechali zahanbit a roztancovali celý tábor. Během disco jsme se občerstvily a pokračovali dále až do 23.00. Zde se upevnila česko-finská přátelství a vyměnili jsme si kontakty mezi sebou (kluci s holkama a naopak).

Sobota 23.7.2016 – cesta domů

Po snídani jsme se zúčastnili posledního táborového nástupu, kde se s námi většina rozloučila. Potom jsme  zabalili kufry na cestu domů, složily stany a uklidili tábořiště. Po obědě jsme se loučily se zbytkem naší česko-finské skupiny INTERNATIONAL RESCUE, které bylo velice dojemné a odjeli na letiště v Helsinkách. Momentálně sedíme v letadle ve výšce 11.000 m nad mořem a letíme rychlostí 780 km/h a vracíme se domů. Doufejme, že už cestu zvládneme a zase někdy ve Finsku.

Poznatky z Finska:

je zde o hodinu více, není tu v noci tma, je tu chladněji, mají úplně jiné spojky na hadice a savice, všichni jsou přátelští.

Ve Finsku mladí hasiči skoro vůbec nesoutěží podle nějakých pravidel, ale učí se hasičským dovednostem a připravují na vstup do výjezdových jednotek ve svých 18-ti letech.

Na závěr poděkujme všem, kdo se zasloužily o tento náš krásný výlet a to jak pomocí nebo finančně. Poděkování patří všem sponzorům a to: Město Jevíčko, Czech Blades, AVEKO, Matoušek CZ, Rustika, Večerka Jevíčko, S-Cart, KSH Pardubického kraje. Ještě si můžeme jenom přát, že se splní, to co jsme si ve Finsku slíbili, a to dlouhodobou mezinárodní spolupráci a setkání alespoň jednou ročně.

Jiří Bidmon, vedoucí tábora