Zábavní pyrotechnika

Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky (světlic, dělobuchů, petard, rachejtlí apod.). Bohužel každý rok nechtěné následky této zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče i zdravotnickou záchrannou službu. Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice.

Zábavní pyrotechniku kupujeme pouze takovou, která je na český trh uváděna legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku. Pyrotechniku navlhlou či s otevřeným obalem nikdy nekupujeme.

Doma zábavní pyrotechniku uložíme na suchém místě, mimo dosah dětí. Nevhodné je skladování v blízkosti krbů, otevřených ohňů a svíček, kde by mohlo dojít k její iniciaci.

Zásady zacházení s pyrotechnikou

  • Dbejte na to, abyste při používání zábavní pyrotechniky neohrozili zdraví ani majetek svůj či někoho dalšího. Pamatujte, že podle zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně si musí každý počínat tak, aby nezpůsobil požár. Jinak mu může být ze strany hasičů udělena pokuta až do výše 25 000 Kč.
  • S pyrotechnikou je nutné manipulovat zásadně na volném prostranství, minimálně 100 metrů od obydlí, tak aby nemohlo dojít např. k vniknutí světlice do oken, zapálení střechy domů, aut nebo keřů.
  • Se zábavní pyrotechnikou nesmí manipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých.
  • Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol. Stává se, že místo do vzduchu zamíří podnapilá osoba na kolemjdoucí osoby či obydlí, protože neudrží předepsaný směr vypouštění pyrotechniky.
  • Pozor si dejte také na zvukové efekty petard. Petardy nejsou nebezpečné z požárního hlediska, ale mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch.
  • Pokud si chcete udělat radost větším ohňostrojem, mějte prosím na paměti, že tak může činit jen odborně způsobilá osoba. Svěřte tedy jejich realizaci odborníkům či si zajděte na ohňostroj pořádaný vaší obcí.

Nejčastější příčinou vzniku požárů je lidská nedbalost: zanedbání bezpečnostních předpisů, nesprávná obsluha výrobků, používání otevřeného ohně a kouření.

Je nutno si uvědomit, že zábavná pyrotechnika se dělí do 4 tříd nebezpečnosti, kdy I. třída nebezpečnosti je volně prodejná, II. třída nebezpečnosti je prodejná osobám starším 18 let, III. a IV. třída nebezpečnosti je určena pro odpalovače ohňostrojů, kteří splňují zákonné podmínky. V současné době je již v prodeji zábavná pyrotechnika s novým označením nebezpečnosti. Nově se bude dělit do kategorií 1 – 4, kdy 1. kategorie bude prodejná osobám starším 15 let, 2. kategorie bude prodejná osobám starším 18 let, 3. kategorie bude prodejná osobám starším 21 let a 4. kategorie bude prodejná osobám s odbornou způsobilostí. Tato změna je v souvislosti se směrnicí Evropského parlamentu a rady č. 2007/23/ES o uvádění pyrotechnických výrobků na trh (míněn trh EU).

                Základním pravidlem pro nákup zábavné pyrotechniky je volba prodejce. Nakupujte ji pouze v kamenných obchodech. Tj. buď v obchodech, které se specializují pouze na tento druh zboží, nebo u prodejního stánku, umístěného v některém z nákupních středisek. Tyto stánky jsou převážně zřizovány právě těmito specializovanými obchody se zábavnou pyrotechnikou. Nikdy nekupujte zábavnou pyrotechniku ve stánku „na ulici“. Důvod je prostý: venku je vlhkost, která velmi negativně působí na funkčnost a bezpečnost těchto výrobků. Mnohdy může způsobit jejich selhání a v horším případě i neřízenou destrukci.

                Nemenší pozornost je třeba věnovat označení výrobků zábavné pyrotechniky. Tyto musí být opatřeny českým návodem a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti (nově též značkou CE (Conformité Européenne) s uvedenou kategorií nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti na výrobku nenaleznete, něco není v pořádku a raději jej nekupujte!

 Žádný z výrobků zábavné pyrotechniky není určen k házení či jinému používání proti lidem či zvířatům! Žádný z těchto výrobků dále není určen k používání uvnitř budov (výjimku tvoří snad jen vystřelovací konfety).

                Pravidla bezpečného zacházení se zábavnou pyrotechnikou jsou velmi jednoduchá. Věnujte jim pozornost a dodržujte je!

  • Vždy si řádně přečtěte celý návod k použití. Výrobky uchovávejte v suchu a nenechávejte je před použitím delší dobu venku. Připravte si kbelík s vodou a pracovní rukavici.
  • Volba místa odpalu: nepoužívejte zábavnou pyrotechniku v blízkosti hořlavých materiálů a vozidel.
  • Umístění zábavné pyrotechniky: vždy umisťujte výrobky na pevnou vodorovnou plochu. Žádný z výrobků není určen k odpalování „z ruky“ ani jiné části těla.
  • Zapalování zápalnice: nikdy nezapalujte zápalnici, pokud jsou v blízkosti další lidé. Při jejím zapalování se nad výrobek nenahýbejte. Sedněte si vedle něj do podřepu a zapalte zápalnici ze strany nataženou rukou. Nikdy do zápalnice nefoukejte.
  • Vždy odstupte do bezpečné vzdálenosti, která je minimálně 5m. 
  • Při selhání výrobku k němu nechoďte, nezjišťujte jeho příčinu. Vyčkejte 10 min a poté výrobek rozmočte ve vodě po dobu 24 hodin nebo jej zakopejte do země. Použijte rukavici.
  • Po skončení ohňostroje výrobek zalijte vodou. Předejdete tím vznícení zbytků papírových těles.

               Nepodceňujte výše uvedená pravidla! Při neopatrném zacházení se zábavnou pyrotechnikou může dojít ke hmotným škodám a k závažným zraněním.

                Tento článek nemá za cíl odradit Vás od používání zábavné pyrotechniky, ale pouze posílit vaše povědomí o tom, že ji používáte správně. Přejeme Vám hezké a BEZPEČNÉ prožití oslav příchodu nového roku.

Označení výrobku v souladu s normou EU

Označení výrobku v souladu s normou EU 

Značka Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva

Značka Českého úřadu pro zkoušení zbraní…