Cisternová automobilová stříkačka (CAS) 30 na podvozku Tatra T815-7

Tatra 815-7 CAS 30 6×6 je požární automobil postavený na speciálním terénním podvozku řady Force, určeným ke kompletaci s požárními nástavbami. Vozidlo je vybaveno vzduchovým pérováním všech náprav, které umožňuje změnu světlé výšky vozidla v rozsahu + 90 / – 120 mm. Pohon zadních náprav je trvalý, pohon přední nápravy je připojitelný dle potřeby, společně s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu zadních náprav. Všechny osové diferenciály jsou rovněž vybaveny uzávěrkami. Kola vozidla jsou opatřena systémem centrálního huštění pneumatik, umožňující změnu jejich plnícího tlaku z kabiny řidiče i během jízdy.

Vozidlo je určeno pro přepravu požárního družstva 1+3. Požární nástavba je vybavena odstředivým vodním čerpadlem o jmenovitém výkonu 3 000 l/min, nerezovými nádržemi na vodu a pěnidlo a skříněmi pro příslušenství. Konstrukční řešení umožňuje vedení zásahu vodou nebo pěnou z vlastního nebo cizího zdroje v nízkotlakém nebo ve vysokotlakém režimu, případně v jejich kombinaci. 

Výbavu vozidla tvoří požární příslušenství v rozsahu určeném pro velkoobjemové hašení, rozšířené o další technické prostředky tak, aby mohlo být nasazeno v případě potřeby jako záloha za prvovýjezdovou CAS. Vozidlo je vybaveno zařízením pro rychlý zásah: tvarově stálou hadicí s pevně připojenou kombinovanou proudnicí, napojenou na vysokotlaký stupeň čerpadla. Podvozek vozidla je opatřen tepelnou ochranou rizikových částí vedení vzduchu a elektroinstalace. V přední části na nárazníku je v kotevních bodech rámu uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 50 kN.

Účelová nástavba je k podvozku upevněna bez použití pomocného rámu, takže díky tomu má vozidlo nízkou celkovou výšku (2 850 mm). Nástavba je konstruována technologií montovaných a lepených hliníhových profilů a plechů. Přední část nástavby tvoří dvě průchozí skříně, druhou pak nádrže a ve třetí části najdeme dvě skříně pro technické prostředky a čerpadlo. Skříně jsou kryty hliníkovými roletkami s podélnými madly, pracoviště strojníka se pak skrývá za nahoru výklopnými dveřmi.

Nádrž na vodu má objem 9000 litrů, nádrž na pěnidlo má objem 540 litrů. Výkon čerpadla je 3000 l/min při jmenovité sací výšce 3 m a jmenovitém provozním tlaku 1 MPa v nízkotlakém režimu a 300 l/min při jmenovité sací výšce 3 m a jmenovitém tlaku 40 MPa ve vysokotlakém režimu. Čerpadlo je vybaveno automatickou vývěvou, kterou lze ovládat i ručně. Čerpadlo umožňuje hasební práce v nízkotlakém i vysokotlakém režimu současně. Pro zásah hasební vodou může čerpadlo použít jak vlastní zdroj (nádrž), tak volný zdroj (řeka, rybník, potok atd). V přední části vozidla pod nárazníkem je asanační lišta s třemi tryskami. Na střechu nástavby lze namontovat lafetovou proudnici, která je přenosná a lze tak použít i jako přenosný monitor (přenosné vodní dělo na vlastním podstavci). Účinný dostřik lafetové proudnice je v roztříštěném proudu 15 metrů a v kompaktním proudu 29 metrů.

V horních bocích nástavby jsou zabudované LED reflektory pro osvětlení pracovního prostoru okolo nástavby. Všechno výstražné zařízení modré barvy je provedeno v technologii LED, včetně výstražné aleje oranžové barvy v zadní části nástavby. 

Díky velké zásobě vody a výkonnému čerpadlu bývá často využíváno mimo jiné také pro kyvadlovou dopravu vody na požářiště.

Technické údaje:

Vozidlo
Typ: TATRA T 815 7T5R31 26 325 4×6.1

Motor
Typ: T3D-928–31
Vznětový, čtyřdobý, vidlicový, vzduchem chlazený osmiválec, s přímým vstřikem paliva, přeplňovaný s chlazeními plnícího vzduchu.
Vrtání / zdvih: 120 / 140 mm
Zdvihový objem: 12 667 cm3
Výkon: 325 kW / 1 800 min-1
Točivý moment: 2 100 Nm / 1 100 – 1 200 min-1

Převodovka
Typ: čtrnáctistupňová, plně synchronizovaná (typ 14TS 210T) s polo automatizovaným řazením Norgren

Podvozek
Koncepce TATRA s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými polonápravami.
Přední náprava hnaná, řiditelná, odpružená vzduchovými vaky a teleskopickými tlumiči, doplněná o příčný torzní stabilizátor, s uzávěrkou diferenciálu, vybavena vypínatelným hnacím ústrojím.
Zadní nápravy hnané, odpružené vzduchovými vaky a teleskopickými tlumiči, doplněné o torzní stabilizátory, s uzávěrkami mezinápravového a nápravových diferenciálů.

Rozměry a hmotnosti
Délka: 9 450 mm (včetně navijáku)
Šířka: 2 550 mm
Výška: 2 850 mm
Provozní hmotnost: 14 500 kg
Celková hmotnost: 25 000 kg
Skutečná hmotnost: 25 000 kg

Požární nástavba
Typ a výrobce: CAS 30, THT Polička
Čerpací zařízení: THT PKA 3 000 – 250, jednostupňové, odstředivé požární čerpadlo s automatickou pístovou vývěvou a vysokotlakým stupněm.
Jmenovitý výkon čerpadla:
– nízkotlaký režim: 3 000 l/min (při 1,0 MPa a sací výšce 3,0 m – podle Vyhl. 35/07)
– vysokotlaký režim: 250 l/min (4 MPa)
Objem nádrže na vodu: 9 000 l
Objem nádrže na pěnidlo: 540 l

Zařízení pro požární zásah

4 výtlačná hrdla D 75
Průtokový naviják s hadicí DN 25 o délce 60 m, zakončený kombinovanou proudnicí (vysokotlak)
Dálkově ovládaný nárazníkový monitor s průtokem 800 l/min a dostřikem 30 m
Střešní a přenosný monitor s průtokem až 2 000 l/min a dostřikem 60 m